Ne všichni rodiče samoživitelé mají povědomí o tom, že původně stanovené výživné není povinně stálé pro celé určené období, ale že je možné za jistých okolností požádat o jeho zvýšení. Obecně změnu či zvýšení výživného na dítě je možné žádost vždy, pokud dojde ke změně poměrů v rodině, a to jak na straně dítěte, tak na straně povinného rodiče (tj. rodiče platícího výživné), nebo na obou stranách.
Rozhodnutí o zvýšení výživného přísluší vždy rozhodnutí soudu, který zmiňované změny poměrů v rodině zkoumá. Typickou situací, kdy je možné žádat o zvýšení výživného, je nástup dítěte do mateřské, základní či střední školy.
Dále jsou to situace související se změnou mimoškolních zájmových aktivit dítěte, na jejichž úhradě se musí podílet oba rodiče, nebo také zdravotní stav dítěte ve smyslu chronického onemocnění či určitého zdravotního postižení, které vyžadují více péče a prostředků na jejich zvládnutí.
Na straně rodiče jsou důvodem pro změnu výživného změny v majetkových poměrech a příjmech, kdy nejsou zohledňovány pouze samotné příjmy, ale jeho celková finanční a majetková situace a životní úroveň, ale i to, zda má schopnosti si příjem zvyšovat.
Vzor žádosti na zvýšení výživného zde: Návrh na zvýšení výživného
Výživné pro dítě lze přiznat (rovněž tedy snížit či zvýšit) i zpětně, a to nejdéle za dobu tří let zpětně ode dne zahájení soudního řízení. Ale dojde-li ke zrušení nebo snížení výživného za minulou dobu pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, spotřebované výživné se nevrací. Nevrací se ani dávka výživného, která na takové dítě byla splněna na měsíc dopředu, pokud by dítě před uplynutím měsíce zemřelo.