Deník.cz:Samoživitelé balancují na hranici chudoby. Jakýkoli výpadek má fatální následky

Jsou vyčerpaní, na všechno zůstali sami, nemohou vyjít s penězi a často se pohybují pod hranicí chudoby. Rodiče samoživitelé. Podle expertů z projektu Neviditelní jde o další sociální skupinu, která propadá státním systémem pomoci.

Osamělí rodiče pečující o nedospělé děti disponují pouze jedním příjmem, nemají často nikoho, kdo by jim pomohl s výdaji, domácností nebo péčí o děti. Nemohou pak najít nějakou dobře placenou práci, a patří proto spíše do nízkopříjmové supiny. „Domácnosti vedené samoživiteli, zejména potom rozvedenými ženami, vykazují jedny z nejnižších příjmů přepočtených na jednoho člena domácnosti. Jejich roční rozpočet je o 53 tisíc korun nižší, než kdyby vychovávali děti s partnerem,” uvádí šéf Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod.

Samoživitelé proto omezují své potřeby jen na to nejnutnější a nemají žádnou finanční rezervu. Sami sebe, své zdraví a potřeby kladou až na poslední místo. Jakékoliv neočekávané výdaje nebo výpadky v příjmech mohou mít fatální důsledky. Situaci navíc často komplikují problémy s vymáháním dlužného výživného. Pandemie a s ní spjaté lockdowny postavení samoživitelů významně zhoršily. Zavřené školky a školy ještě více omezily možnosti obživy. Místo práce se rodiče museli starat o děti. Ti, kdo pracovali na dohodu o provedení práce, pak neměli ani nárok na ošetřovné. Naopak je čekaly výdaje navíc, jako například pořízení notebooku, wifi, dat do mobilu, případně tiskárny kvůli distanční výuce ve škole. „Naše nezisková organizace eviduje zvýšený počet žádostí o finanční či materiální pomoc ze strany rodičů samoživitelů již třetím rokem, tedy od doby vypuknutí koronavirové krize,“ potvrdila ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

Celé znění článku naleznete ZDE

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru