Zaplatí náklady na bydlení a jsou v minusu. Kvůli zvyšujícím se zálohám na energie, nájmům nebo nedoplatkům roste počet rodičů samoživitelů, kteří aktuálně nemají peníze ani na zaplacení bydlení.
Bez finanční pomoci své matky důchodkyně by samoživitelka Eva z Plzeňska nevyžila. Ze svých příjmů sotva zvládne zaplatit náklady na bydlení, které z loňských 10 500 korun poskočily kvůli rostoucím cenám energie na více než 15 tisíc korun. Další samoživitelka Renata, která žije na Moravě s jedním dítětem, přiznává, že bez pomoci blízkých by byla každý měsíc 8 000 korun v minusu. Obě samoživitelky si hledají různé brigády – Eva mluví o různých úklidech a hlídání, Renata má nastoupit na stálejší práci, za kterou získá necelé 4 000 korun měsíčně.
Průzkum: V minusu je víc než každý desátý
Takovéto příběhy nejsou podle Klubu svobodných matek mezi samoživiteli, který proběhl začátkem května a zúčastnilo se ho 1 801 respondentů, nijak výjimečné. Více než 14 procent dotázaných uvedlo, že po zaplacení nákladů na bydlení bylo minulý měsíc v minusu. „Normálně by člověk řekl, že není možné být po zaplacení nákladů na bydlení v minusu, protože existuje systém sociálních dávek. Jsou to ale případy, kdy se příšerně zvedly zálohy na energie, zvýšilo se jim nájemné, příšly jim nedoplatky. A právě v tomto bodě se nemohou úplně spolehnout na pomoc státu, protože například příspěvek na bydlení zkoumá finanční situaci za předchozí tři měsíce,“ vysvětluje ředitelka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková a dodává, že jde o nový trend spojený s aktuálním skokovým zdražováním energií.
Průzkum Klubu svobodných matek přináší i konkrétní odpovědi na otázku, jak se samoživitelé snaží reagovat na zdražování. Šetří převážně na potravinách, oblečení a zdravotní péči. „Představte si u dětí rovnátka a brýle, u rodičů pak například výdaje na léky, které nejsou plně hrazené zdravotní pojišťovnou,“ vysvětluje Dana Pavlousková.
Celý článek si můžete přečíst ZDE. Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy