České maminky samoživitelky nemají na růžích ustláno. Mají málo času, většinou i málo peněz, takže nemůžou svým dětem dopřát to, co by chtěly.
Navíc jsou společností často vnímány jako ženy, které si neumí svůj život uspořádat a mohou si za svou situaci samy. S čím vším se musí svobodné maminky potýkat, co je nejvíc trápí nebo jaká forma pomoci je pro ně nejlepší, nám prozradila Dana Pavlousková, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Klub svobodných matek.
Co vás vedlo k tomu založit klub pro maminky, které zůstaly s dětmi samy?
Myšlenka založit Klub svobodných matek byla relativně jednoduchá. Sama jsem samoživitelka, a kolikrát jsem si říkala, že já jsem lidově řečeno „v pohodě“, ale spousta maminek třeba ne. Tak mě napadlo zkusit založit virtuální místo, kde by se všechny maminky, co jsou samy s dětmi, mohly setkat. Životní styl rodiče samoživitele je hodně hektický a specifický, takže často bývá těžké najít ve svém okolí člověka, který rozumí problémům, které řešíte tak, aby byl „na stejné vlně“.
Kolik má v současné době klub členek a jaké výhody členství v klubu nabízí?
Popravdě, když jsem Klub zakládala, tak původní záměr byl sdružit maminky z Prahy a Středočeského kraje, aby to bylo organizačně uchopitelné, ale už po měsíci fungování skupina Klubu čítala skoro 2000 maminek z celé České republiky. V současné chvíli máme tuším necelých 7500 členek a nutno dodat, že každým týdnem toto číslo roste.
Klub byl založen na principu solidarity, kdy tzv. silná maminka pomáhá té slabší. A funguje to, v Klubu máme maminky s nejnižšími příjmy a na sociálních dávkách, stejně tak tam máme maminky, které působí v manažerských pozicích. Dočasně pouštíme do Klubu i dárce, takže se daří zprostředkovávat materiální pomoc zvenčí.
Navíc pro členky Klubu máme vždycky aktivní nějaký program, v rámci kterého pomáháme dětem. V létě jsme platili školy v přírodě a letní tábory, v září to byl program na úhradu kroužků a zájmových aktivit a taky obědů dětem ve školách, protože ne všechny školy jsou zapojeny do státního programu. No a před Vánoci je to jasné, budeme nejpotřebnějším dětem zařizovat dárky pod stromeček.
Celý přepis rozhovoru ZDE.